Kocaeli Üniversitesi
Elektrik Mühendisliği
 

Bölümden Haberler

TUBİTAK destekli bitirme çalışması

Bölümümüz son sınıf öğrencilerinden Tolga MUMCU’nun, Prof.Dr. Feriha ERFAN KUYUMCU ve GEOTEK firması danışmanlığında hazırladığı “Uzaktan GSM Kontrollü Solar Sulama Sistemi” projesi, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 2014 yılı 2209/A 2.dönem Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı kapsamında 4000TL bütçe ile desteklenmiştir. Öğrencimize başarılarının devamını dileriz.

Öğrencilerimiz bitirme çalışmaları için Tübitak desteği kazandı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 2014 yılı 2209/A 2.dönem Üniversite Öğrencileri Yurt İçi/Yurt Dışı Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında, Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü 4B şubesinden Mehmet ELVERDİ ve 4A şubesinden Muhammed Sait DOĞAN’ın, danışmanları Yrd.Doç.Dr. Mehmet Zeki BİLGİN ile Bitirme Çalışması kapsamında hazırladıkları “Yakıt Pili Tabanlı Hibrit Enerji Sistemli DC Ev Projesi “ konu ve Hibrid Enerji Sistemli Akıllı Ev Enerji Yönetim Sisteminin Matlab Tabanlı Tasarımı ve Uygulaması içeriğindeki proje 2400 TL bütçe ile desteklenmeye değer bulunmuştur. Bölüm Başkanımız Prof.Dr. Bekir ÇAKIR çalışmalarından dolayı öğrencilerimizi tebrik ederek, daha fazla öğrencimizin projelerinin destek almaları temennisinde bulunmuştur.

Sönmez Transformatör Elektrik Mühendisliği Bölümünde

Sönmez Transformatör firmasından Elk. Yük. Müh. Oluş SÖNMEZ ve Elk. Müh. Serenay ÇÜRÜKOVA’ nın katılımlarıyla 14 Mayıs 2014 Çarşamba günü “Özel Transformatör ve Reaktör Uygulamaları” konusunda seminer gerçekleştirilmiştir. Oluş SÖNMEZ’ in konuşmacı olarak yer aldığı seminere Prof.Dr. Feriha ERFAN KUYUMCU, Doç.Dr. Bora ALBOYACI, Elektrik Mühendisliği Bölümü öğrencileri katılmıştır. Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda yapılan seminerde sunum sonrasında Sayın SÖNMEZ, Elektrik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin sorularını yanıtlamıştır.

Pelsan Aydınlatma Armatürleri Eğitim Semineri

Pelsan Aydınlatma firmasından Halit ALGÜL’ ün katılımıyla 08 Mayıs 2014 Perşembe günü 11:00 – 12:30 saatleri arasında Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda Elektrik Mühendisliği Bölümü öğrencileri için “Led Armatürler” konulu eğitim semineri gerçekleştirilmiştir.

Pelsan Aydınlatma Teknolojileri Eğitim Merkezi Açılışı

Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde Pelsan Aydınlatma tarafından Bölümümüz bünyesinde hizmete girecek olan 'Pelsan Aydınlatma Teknolojileri Eğitim Merkezi 05.03.2014 tarihinde açıldı. Açılış törenine Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, Pelsan Aydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı M. Reşit Göğüş, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Prof. Dr. Hasret Çomak, Prof. Dr. Ali Demirci, Dekan Prof. Dr. Sarp Ertürk, Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Çakır, İzaydaş Müdürü Muhammet Saraç, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İhsan Ertuğrul, Pelsan Aydınlatma temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Mühendislik Fakültesi'nin Eğitimi Dünya Standardında Açılış töreninde üniversitemiz hakkında kısa bir bilgi sunan Rektörümüz Prof. Dr. Komsuoğlu, "Mühendislik Fakültemiz, üniversitemizin en eski ve en gelişmiş fakültesidir. Buradaki gençler ülkemizin geleceğidir. Pelsan iyi bir yere yatırım yaptı" dedi. Dekan Prof. Dr. Ertürk ise, Mühendislik Fakültesi'nin almış olduğu akreditasyon belgesine vurgu yaparak, "Bu belge sayesinde eğitim kalitemiz belgelenmiş oldu. Amerika ve Avrupa'daki üniversitelerin eğitimi ile eşdeğer olduğunu gösteriyor. Pelsan sayesinde de bu eğitimi bir üst seviyeye taşıyacağız" ifadesinde bulundu.

"Çalışın, Dürüst Olun, Bilgiyi Hedefleyin"

Sektörel başarılarını üniversitelerle yaptığı işbirlikleri ile gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini belirten Pelsan Aydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı Göğüş, "Şirketimizde üniversitenizden mezun olmuş arkadaşlar var. Biz onlardan son derece memnunuz. Bu sayıyı da arttırmayı amaçlıyoruz. Bu sebeple sizlere hem stajda hem de iş başvurularında öncelik sağlayacağız" diyerek gençlere çalışkan, dürüst olmalarını ve bilgiye ulaşmayı hedeflemelerini tavsiye etti. Bölüm Başkanınımız Prof. Dr. Bekir Çakır, merkezin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür ederken Pelsan Yönetim Kurulu Üyesi Yurdem Göğüş Çoruhlu da Pelsan Aydınlatma'nın tarihçesi ve eğitim merkezinin mühendis adayı öğrencilerimize neler kazandıracağı ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Eğitim merkezi açılışı ardından, temsili olarak ilk ders bölümü öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Canan Perdahçı tarafından verildi.

TÜBİTAK Sanayi Odaklı Bitirme Projeleri Yarışması

Öğrencilerimizden Serenay ÇÜRÜKOVA, Erman KALE ve Fatih YAMAN, Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri Yarışmasının Ankara Congresium ATO Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi'nde 4-9 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılan Final Sergisine katılmaya hak kazanarak, bölümümüzü başarı ile temsil ettiler.

“Sürekli Mıknatıslı Sürekli Mıknatıslı Fırçasız Doğru Akım Elektrik Motorunun sonlu elemanlar Yöntemi ile Tasarımı ve Üretimi” başlıklı çalışma TÜBİTAK yarışma sergisinde 5 gün süre ile öğrencilerimiz tarafından sergilendi. Danışmanlığını Prof.Dr.Feriha ERFAN KUYUMCU hocamızın yaptığı bitirme çalışması sanayi firması FEMSAN ve TÜBİTAK 2209 lisans araştırma projeleri destekleme programı ile de desteklendi.

Ayrıca aynı çalışma, 14-15-16 Haziran 2013 tarihlerinde de EMO’nun TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlediği Bitirme Projeleri Sergisi (BPS) ve İlk Bildiriler Konferansı (İBK) etkinlikte öğrenci arkadaşlarımız tarafından sergilendi.

Tübitak'tan Proje Desteği Alan Başarılı Öğrencilerimiz

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 2013 yılı 2209/A I.dönem Üniversite Öğrencileri Yurt İçi/Yurt Dışı Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında, Kocaeli Üniversitesinden iki öğrenciye proje desteği verilmiştir. Bölümümüz öğrencilerinden 3B şubesindeki Egemen HANCI ile Onur CEYLAN ve danışmanları Yrd.Doç.Dr. Ali Bekir YILDIZ, “Elektrik Mühendisliği Projesi I” dersi kapsamında, hazırladıkları proje sunumu ile desteklenmeye değer bulunmuştur. Proje, “Elektrikli Otomobillerin Batarya Sistemlerini Araştırma, Geliştirme ve Bataryanın Doluluk Oranının Ölçülüp Kullanıcının Bilgilendirilmesi” konusundadır. Bölüm Başkanımız Prof.Dr. Bekir ÇAKIR öğrencilerimizi tebrik ederek, ileriki dönemlerde diğer öğrencilerimizin de benzer başarıları göstermeleri temennisinde bulunmuştur.

Bir Aydınlatma Armatürünün Üretim Hikayesi

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü bünyesinde, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin eğitimine, öğretim elemanlarının araştırma çalışmalarına ve Pelsan Aydınlatma San. Ve Tic. Ltd. Şti. (PELSAN) ile ortak proje, konferans ve seminer hizmetlerinin oluşturulmasına olanak sağlayacak laboratuvar kurulmasına yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, Pelsan adına Genel Müdür Yardımcısı Yurdem Göğüş Çoruhlu imzaladı.

İşbirliği protokolü sonrasında Pelsan Temsilcileri, Mühendislik Fakültesi Konferans salonunda Elektik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Çakır, Bölüm Öğretim üyeleri ve öğrencilere seminer düzenledi. Genel Müdür Yardımcısı Çoruhlu'nun Pelsan'ın kuruluşu ve iş anlayışı ile ilgili bilgiler verdiği seminerde Ürün Kategori Sorumlusu Mehmet Demirel "Bir Aydınlatma Armatürünün Üretim Hikayesi" adlı bir sunum gerçekleştirdi.

Seminer sonrası hazırladıkları seminerden dolayı Pelsan Aydınlatma San. ve Tic. Ltd. Şti. adına, Genel Müdür Yardımcısı Yurdem Göğüş Çoruhlu’ ya Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bekir Çakır tarafından Teşekkür Belgesi verildi. Prof.Dr. Bekir Çakır, kapanış konuşmasında Pelsan Yönetim Kurulu Başkanı ve şirket sahibi Reşit Göğüş’ e desteklerinden dolayı Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı adına teşekkür etti.

Pelsan Aydınlatma Gezisi

Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği öğretim üyeleri 30 Ocak 2013 tarihinde Pelsan Aydınlatma üretim tesislerini ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Reşit GÖĞÜŞ, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yurdem GÖĞÜŞ ÇORUHLU ile birlikte Pelsan Aydınlatma’nın Üniversite İlişkilerinden sorumlu komisyon üyeleri Pelsan’ ın merkez binasında Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir ÇAKIR ile Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. M. Zeki BİLGİN, Doç.Dr.Bora ALBOYACI, Yrd.Doç.Dr. Canan PERDAHÇI, Yrd. Doç. Dr. Tarık ERFİDAN, Yrd.Doç.Dr.Nuran YÖRÜKEREN, Yrd.Doç.Dr.Ersoy BEŞER ve Arş. Görevlisi İbrahim G. TEKDEMİR' i ağırladı. Genel Müdür Yardımcısı Yurdem GÖĞÜŞ ÇORUHLU, firma tanıtımını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Firma tanıtımının ardından üretim tesisleri gezildi

Dünyada İletim-Dağıtım Sektörü-Transformatörler

Sektör Yeni Mezunlardan Neler Bekliyor
Bölümümüz 2005 mezunlarından Alişan ÇAPAN’ın katılımıyla 27 Aralık 2012 Perşembe günü 15:00 – 16:30 saatleri arasında Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda “Dünyada İletim-Dağıtım Sektörü, Transformatörler ve Sektör Yeni Mezunlardan Neler Bekliyor” konulu seminer gerçekleştirilmiştir. Alişan ÇAPAN’ nın konuşmacı olarak yer aldığı seminere Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bekir ÇAKIR, Prof.Dr. Feriha ERFAN KUYUMCU, Prof.Dr. Levon ÇAPAN, Elektrik Mühendisliği öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Kanada, Montreal’de bulunan Alstom firmasında Üretim Sistem Müdürü olarak çalışan Alişan ÇAPAN sunumunda transformatörler hakkında ayrıntılı bilgi vermiş ve transformatör üretimi esnasındaki tecrübelerini aktarmıştır. Seminer sonrası öğretim üyelerinin ve öğrencilerin sorularını yanıtlayan Sayın Alişan ÇAPAN'a Mühendislik Fakültesi Dekanlığı teşekkür belgesinin takdim edilmesiyle etkinlik tamamlanmıştır.

Siemens AC Motor Hız Kontrol Cihazları

Elektrik Mühendisliği ve Elektronik-Haberleşme Mühendisliği Bölümü mezunlarından Aykut TEKER’ in katılımıyla 12 Aralık 2012 Çarşamba günü 14:00 – 16:00 saatleri arasında Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda “Siemens AC Motor Hız Kontrol Cihazları” konulu seminer gerçekleştirilmiştir. Siemens firmasında Drive Ürün Sorumlusu olarak çalışan Aykut TEKER sunumunda Siemens firmasının kısa bir tanıtımını yaptıktan sonra Siemens firmasına staj başvurusu için yapılması gerekenler, iş başvurusunun nerelere yapılabileceği ve iş başvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında öğrencilere bilgi vermiştir. Daha sonra AC motor hız kontrolü hakkında teorik bilgi vermiş ve Siemens firmasının hız kontrol ürünlerini tanıtmıştır. Tanıtım sonrası Aykut Bey öğretim üyelerinin ve öğrencilerin sorularını yanıtlamıştır. Sayın Aykut TEKER' e Mühendislik Fakültesi Dekanlığı teşekkür belgesinin takdim edilmesiyle etkinlik tamamlanmıştır. Seminer sonrası Aykut TEKER Siemens firmasının G120 Drive Demo Setinde öğrencilere uygulama yapmıştır.

Türkiye’deki Enerji Ticareti ve Enerji Piyasasındaki Gelişmeler

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen “Üniversite-Sanayi İşbirliği Seminerleri” Limak ENERJİ, Enerji Ticareti ve İş Geliştirme Grup Başkanı Birol ERGÜVEN’ in katılımıyla 06 Aralık 2012 tarihinde Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Elektrik Mühendisliği Kulübü’ nün katkılarıyla düzenlenen seminerde Birol ERGÜVEN konuşmacı olarak yer aldı. Ayrıca seminere Rektör Danışmanı ve Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bekir ÇAKIR, Elektrik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konuşmasına Türkiye’deki enerji piyasası ve Limak Enerji firmasından bahsederek başlayan Sayın ERGÜVEN, “Türkiye’deki Enerji Ticareti ve Enerji Piyasasındaki Gelişmeler” başlıklı seminerini gerçekleştirdi.

İş hayatındaki dikkat edilmesi gereken ayrıntılara değinen Birol ERGÜVEN, bu ayrıntıları kendi hayatından örnekler vererek öğrencilere anlattı. Sayın ERGÜVEN, konuşmasını öğretim üyelerinin ve öğrencilerin sorularını yanıtlayarak sonlandırdı. Seminer sonrasında Sayın ERGÜVEN’e Elektrik Mühendisliği Bölümü ve laboratuvarları tanıtıldı.

Genç Mühendis Adaylarına Liderlik ve İş Hayatında Mutluluk için Öneriler

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen “Üniversite-Sanayi İşbirliği Seminerleri” Kocaeli Pirelli Fabrika Müdürü Ayhan GÜVEN’in katılımıyla Mühendislik Fakültesi konferans salonunda 05 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirildi. Ayhan GÜVEN’ nin konuşmacı olarak yer aldığı seminere Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sarp ERTÜRK, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Tamer SINMAZÇELİK, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. İbrahim UZMAN, Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Veli DENİZ, Elektronik ve Haberleşme, Elektrik ve Makina Mühendisliği öğretim üyeleri ve farklı disiplinlerden öğrenciler katıldı.

Seminerin yapıldığı gün Mühendislik Fakültesi konferans salonu önünde stand kuran Türk Pirelli firması, öğrencilere staj başvuru formu dağıtarak öğrencilerin staj başvurularını topladı.

Konuşmasına Pirelli Lastik fabrikasını tanıtarak başlayan Ayhan GÜVEN, “Genç Mühendis Adaylarına Liderlik ve İş Hayatında Mutluluk için Öneriler” konulu seminerini gerçekleştirdi. İş görüşmesi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlara değinen Ayhan GÜVEN, öğrencilere liderlik ile ilgili kitaplar okumalarını ve dersler almalarını tavsiye etti. İş hayatında karşılaştığı problemlerden bahseden Sayın GÜVEN, konuşmasını öğretim üyelerinin ve öğrencilerin sorularını yanıtlayarak sonlandırdı.

Yönetim ve Mühendislik

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen “Üniversite-Sanayi İşbirliği Seminerleri” Yapı-Tek Çelik Sanayi Genel Müdürü Günay KÖSE’nin katılımıyla 04 Aralık’ ta gerçekleştirildi. Günay KÖSE’nin konuşmacı olarak yer aldığı seminere Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sarp ERTÜRK, Rektör Danışmanı ve Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bekir ÇAKIR, Elektrik ve Makina Mühendisliği öğretim üyeleri ve farklı disiplinlerden öğrenciler katıldı.

Yapı-Tek Çelik firmasını tanıtarak konuşmasına başlayan Günay KÖSE, “Yönetim ve Mühendislik” konulu seminerini gerçekleştirdi. Seminerinde mühendisliğin tanıtımını yaptıktan sonra konuşmasında yönetim ve yönetim türlerinden bahsetti. Lisans ve Yüksek Lisans öğrenimi sırasındaki yaşadıklarına kısaca değinen Günay KÖSE, öğrencilere okul hayatlarında yapması gerekenler hakkında tavsiyelerde bulundu. Kendi iş hayatındaki tecrübelerini aktaran Günay KÖSE, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Sistem Otomasyonu

Bölümümüz 2007 yılı mezunlarından Elektrik Mühendisi Serdar AYSU’ nun katılımıyla 28 Kasım 2012 Çarşamba günü 14:00 – 16:00 saatleri arasında Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda “Sistem Otomasyonu” konulu seminer gerçekleştirilmiştir. ABB Türkiye firmasında Ürün Müdürü (Product Manager) olarak çalışan Elk.Müh. Serdar AYSU sunumunda AC500 Eco ve Standart PLC’ ler, CP600 ve CP400 operatör panelleri, DigiVis500 PLC yazılım programı hakkında bilgiler vermiştir. Bunun dışında, Elektrik Mühendisi adaylarının kariyer planlamaları sürecinde hedeflerini nasıl belirleyecekleri konusunda tecrübelerini aktarmıştır. Sayın AYSU’ nun, öğrenciler ve öğretim üyelerinden gelen soruları da yanıtlamasının ardından kendisine katılımı için teşekkür belgesi takdim edilerek seminer sonlanmıştır

KOÜ Elektrik mezunu, işsiz kalmaz!

Özgür Kocaeli Gazetesi yazarlarından İlker AKŞİT’in bölümümüzü ziyaret etti. İlker AKŞİT'in Bölüm Başkanımız Sayın Prof.Dr. Bekir ÇAKIR ile röportajı:

GÖZÜNÜZ ARKADA KALMASIN!

Geçtiğimiz günlerde dost insan Sayın Prof. Dr. Bekir Çakır’ın daveti üzerine, Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne gittim. Alçakgönüllü ve mütevazi kimliğiyle geniş kesimler tarafından sevilen Bekir Hoca, herkesle bir arkadaş gibi iletişim kurabilir. Keyifli bir sohbeti olan Bekir Hocam, bana Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü gezdirdi. Bütün laboratuarları tek tek gördük. Gittiğimiz her laboratuarın sorumlusu, orada neler yapıldığını anlattı. Bazı laboratuarlarda dersler devam ediyordu.

KOÜ Elektrik Mühendisliği’nde eğitim gören öğrencilerin çok şanslı olduğunu gözlerimle gördüm. Çünkü uygulamalı bir alanda, sadece teorik eğitim almıyorlar. Bütün imkanlar kendilerine sunulmuş. Pırıl pırıl laboratuarları, derslikleri ve onlara bir arkadaş gibi yaklaşan hocaları var. Zaten Umuttepe Yerleşkesi gibi harika bir kampusta eğitim görüyorlar.

Öğrencilerle de ayak üstü konuştuk. Hepsi çok memnun. Zaten KOÜ Elektrik Mühendislik Bölümü, prestiji giderek yükselen bir bölüm. Mezunları hep iyi yerlerde iş buluyor. Bu arada laboratuarlarda, öğrencilerin ve akademisyenlerin ortaklaşa çok güzel, yenilikçi projeler üzerine çalıştığını gözlerimle gördüm.

Ve Türkiye’nin yarınları için umutla ayrıldım, Umuttepe’den…

Bence, bu fakülteye çocuklarını gönderen anne-babaların gözü arkada kalmasın. Çünkü dört dörtlük bir eğitim alıyorlar.

Bu ülkeyi seven insanların da gözü arkada kalmasın. Pırıl pırıl gençlerimiz, devletin harika bir üniversitesinde kaliteli eğitim alıyorlar. Nitelikli akademisyenlerle, yarınlarımız için yeni projeler üzerine çalışıyorlar.

Hülasa; Umuttepe’de güzel şeyler de oluyor…

Bekir Hocam, biraz önce sizinle birlikte Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü gezdik. Bütün laboratuarları da tek tek dolaştık. Burada teorik eğitimin yanı sıra, uygulamalı eğitim verildiğini de gördüm. Üstelik bu uygulamalı eğitimin, “yasak savmak” amacıyla yapılmadığına tanık oldum. Bunlar yarınlarımız için umut verici gelişmeler.

Sizi buraya özellikle davet ettik. KOÜ Elektrik Mühendisliği’nde neler olduğunu anlatmanın dışında size göstermek istedik. Dersliklerimizi, laboratuarlarımızı gördünüz. Bugün iddia ediyorum; Avrupa standartlarında eğitim veriyoruz. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü kazanan öğrencilerimize, nitelikli eğitim veriyoruz. Mezunlarımız, teorik bilginin yanı sıra, uygulama tecrübesiyle iş hayatına atılıyor. Hepsi de iyi yerlerde iş buluyor. KOÜ Elektrik mezunu, işsiz kalmıyor!

Kaç öğrenciniz var?

1115 öğrencimiz var.

Gerçekten çok fazla, bu yıl kaç öğrenci geldi?

Bu yıl 75 öğrenci istedik. Ancak YÖK, 105 öğrenci gönderdi.

Peki, öğrenci sayısının bu kadar fazla olmasının handikabı var mı?

Bir sınıfta 100 kişi olduğunda, laboratuarların kullanımında sıkıntı çıkıyor. Elektrik Mühendisliği, uygulamalı bir bilim. Öğrencilerin laboratuarlarda uygulama yapması gerekiyor. Elektrik Mühendisliği bölümü, sosyal bilimler bölümü değil. Öğrencileri bir amfiye doldurup, megafonla ders anlatamazsınız. Uygulamalı eğitimi iyi vermediğiniz zaman sıkıntı olur. Öğrenci sayısının fazla olması nedeniyle laboratuarları, birkaç seansta kullanmak durumunda kalıyoruz.

Üniversite ve sanayi işbirliğinde halen istenilen noktaya gelinemedi değil mi?

Elektrik Mühendisliği bölümü, Kocaeli’ye ve bu bölgeye 30 yıldır hizmet ediyor. İnsan kaynağı yetiştiriyor. Bugün sanayiyle her türlü işbirliğine açığız. Uzman, nitelikli akademisyen kadromuz var. Elektrik Mühendisliği’nde 21 unvanlı akademisyen var. 4 profesör, 3 doçentimiz var. Diğer hocalarımız da yardımcı doçent. Bazı özel üniversitelerle kıyaslarsanız, bir bölümümüz o üniversitelerin tamamı kadar! İmkanlarımızı da siz gördünüz.

Ortak projeler üretilebiliyor mu?

TÜBİTAK’ın verdiği destekler var. Hatta yüzde 75’e varan hibeler var. Ancak bu desteklerden yararlanmak için nitelikli projeler sunmak lazım. Kocaeli’den ise doğru düzgün talep gelmiyor. Çünkü Kocaelili sanayici, bu desteklerden haberdar bile değil! Buradan sanayiye çağrıda bulunuyoruz. Bu fonlardan ve desteklerden, birlikte yararlanabiliriz. Kocaeli Üniversitesi’nin nitelikli akademisyen kadrosu, bu projelerle ilgileniyor zaten. Kocaeli’deki sanayi kuruluşları ile ortaklaşa projeler üreterek, endüstriyel fayda yaratabiliriz. Bu arada artık biz sanayinin bize gelmesini beklemiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne gittik, ticaret ve sanayi odalarına gittik. Ferdi şirketleri ziyaret ettik. Bilgilendirme çalışmaları yaptık. Bu çalışmalarımıza devam edeceğiz.

YER ALTI TRAFO MERKEZİ KONUSUNDA RAHAT OLUN!

İzmit’te 4 ayrı noktaya konulan yer altı trafo merkezi var. Bu trafolar niye konuldu? Teknik bir gereklilik miydi?

SEDAŞ, şehir içi yüklerinin artmasının ardından sonra mevcut transformatörlerle bu yükü karşılayamamaya başladı. Bu nedenle, transformatörleri değiştirme ihtiyacı duydu. Elbette, yapılacak yeni transformatörlerin de, yeni yönetmeliklere uygun olması gerekiyor. Biz de yer altına alınan bu sistemleri, mühendislik açısından doğru buluyoruz. Önceki transformatörlerde 15 kilovoltluk bir altyapı var. Türkiye genelinde kabul edilen seviye de 34.5 kilovolt. Aynı zamanda 34.5 kilovolta da bir dönüşüm sağlanmış oluyor. Şu anda İzmit’te 4 tane yer altı trafo merkezi var. Bu teknik bir gereklilikti. Şehir merkezinde bundan 10 yıl önce konut olarak binalar, şimdi AVM’ye döndü. Eskiden 1 birim enerji talep eden yerler şimdi 20 birim enerji talep ediyor. Bireysel talepler de arttı. Şehir içindeki transformatörler, yetersiz kalıyordu. Yer altı trafo merkezleri getirilmeseydi, kent merkezindeki kesintiler giderek artacaktı.

İzmitli, hayatında ilk defa yer altı trafo merkezi gördü. Biraz da tedirgin oldu. Bunlar radyasyon yayar mı diyenler çıktı. Su basarsa elektrik kesilir diyenler oldu.

Aslında bu sistem Türkiye’de değişik yerlerde kullanılıyor. İzmit merkez ilk defa gördü. Gebze’de de 2 yıldır böyle bir tesis çalışıyor. İzmir’de 2007’den beri kullanılmış. En son dert edeceğimiz şey radyasyon meselesidir. Eskiden bina altlarındaydı bu sistemler. O daha kötü değil miydi? Ayrıca SEDAŞ yetkililerinin bize söylediğine göre; yer altı trafo merkezleri su baskınlarından etkilenmeyecek şekilde, özel noktalara monte edilmiş. Normal su giriş yerleri de yolun 30 santim yukarısına konulmuş. Yani bu yer altı trafo merkezlerinin su baskınlarından etkilenme riskini en aza indiriyor. Ayrıca bu merkezlerin yağmurdan etkilenmesi için felaket derecesinde yağış olması lazım. Zaten öyle bir su baskınında kimse elektrik kesintisini dert etmez.

SEDAŞ, bu çalışmaları yaparken sizinle diyalog kurdu mu?

Bu çalışmalar yapıldıktan sonra değil, yapılmadan önce gelinip görüş alışveriş bulunsaydı, daha iyi olurdu. Ama genelde böyle yapılmıyor. Bazı kurumlar, başı sıkıştığında, son anda buraya geliyor. Üniversite, son dakikada gelinecek bir yer olmamalı.

Profesyonel Aydınlatmada Son Teknikler

Bölümümüz tarafından düzenlenen öğrencilere yönelik eğitim seminerlerinin 7.sine Pelsan Aydınlatma üst yönetimi konuk oldu. Pelsan Aydınlatma' nın 30 yıllık geçmişi hakkında kısa bilgiler veren Genel Müdür Reşit Göğüş, "Amaçlarının; "üniversitelerle yakın ilişkiler kurarak bilim ve üretimi yakınlaştırmak, üniversitede okuyan genç arkadaşları şirketimize kazandırmak" olduğunu belirtti. Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Göğüş, Aydınlatmanın teknik bir iş olduğunu fakat günümüzde teknik bilgiden yoksun kişilerin bu sektörde iş yaptığını belirterek amaçlarının profesyonel aydınlatma yapmak olduğunu vurguladı. Proje Müdürü Dilara Altınok "Profesyonel Aydınlatmada Son Teknikler" adında bir sunum gerçekleştirdi. Tasarruf konusunun da ele alındığı seminer soru cevap kısmı ile son buldu.

Yaşanabilir Çevre için İZAYDAŞ

İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ) Genel Müdürü, Elektrik Mühendisligi Bölümü mezunlarından Muhammet Saraç, 22.03.2012 tarihinde Elektrik Mühendisliği Bölümü’ nde “Yaşanabilir Çevre için İZAYDAŞ” konulu seminerine konuşmacı olarak katılmıştır. Elektrik Mühendisi Saraç, İZAYDAŞ hakkında bir sunum gerçekleştirerek, teknik bilgiler vermiştir. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü' nden (Kocaeli Müh. Fakültesi iken) mezun olduğunu ve burada geçirdiği dört yılın sonucunda mühendisliği sevdiğini, bu sebeple de üniversitemizin kendisi için ayrı bir yeri olduğunu belirterek öğrencilerimizi İZAYDAŞ tesislerinde ağırlama sözü vermiştir. Her yıl düzenlenen Formula G-Güneş Arabaları Yarışması'na 2009 yılında üniversitemizi destekleyerek katılmamızı sağlayan İZAYDAŞ Genel Müdürü'ne teşekkür eden Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Çakır , Bu ve bunun gibi Üniversite-Sanayi işbirliklerinin oluşturulması ve arttırmasının gereğini vurgulamıştır. Seminerde güneş arabası yapım aşaması ve yapılan yarışmadan görüntülerin yer aldığı görüntüler de aktarılmıştır. Sayın Saraç’ın , öğrencilerden gelen soruları da yanıtlamasın ardından kendisine katılımı için teşekkür belgesi takdim edilerek seminer sonlanmıştır.

ABB Türkiye & ABB Transformatör Grubu

ABB Dağıtım Transformatörleri Fabrikası Satış ve Pazarlama Müdürü Kaan SARIOĞLU ve İnsan Kaynakları Müdürü Özlem AKALP’in katılımlarıyla ”ABB Türkiye & ABB Transformatör Grubu” başlıklı sunuşları 08 Mart 2012 Çarşamba günü saat 11:00-12:30 arasında Mühendislik Fakültesi Konferans salonunda öğrenciler ve öğretim elemanlarının yoğun katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Elk.Yük.Müh. Kaan SARIOĞLU sunumunda, ABB Dağıtım Transformatörleri fabrikasının Türkiye ve Dünyadaki yeri, transformatör üretimindeki son yenilikler ve araştırma-geliştirme çalışmaları konusunda bilgi paylaşımında bulunmuştur. Bunun dışında, Elektrik Mühendis adaylarının kariyer planlamaları sürecinde nasıl hedefler belirlemeleri konusunda tecrübelerini aktarmışlardır. İnsan Kaynakları Müdürü Özlem AKALP ise mühendis adaylarının iş başvurusunda karşılaşacakları sorunlar ve çözüm önerileri hakkında dinleyicileri bilgilendirmiştir. Seminer sonunda ABB-Türkiye bünyesinde staj yapmak isteyen öğrencilere başvuru için gerekli evraklar da dağıtılmıştır. Teknik sunuşlarının ardından teşekkür belgelerinin konuklara takdim edilmesi ile toplantı sonlanmıştır.

Dünyadaki Gelişmeler Paralelinde Trafo Üretiminde Yenilikler ve Eğilim

ENPAY A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selim YÜREKTEN'in katılımıyla 21 Aralık 2011 Çarşamba günü saat 13:00-15:00 arasında Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda "Dünyadaki Gelişmeler Paralelinde Trafo Üretiminde Yenilikler ve Eğilim" konulu seminer gerçekleştirilmiştir.

Ulusal Şebekeler ve Endüstriyel Tesislerde Yaşanan Problemler ve Gerçekleştirilen Güç Sistemleri Analizleri

Bölümümüz mezunlarından Elektrik Müh.Dr. Hasan Basri ÇETİNKAYA(Siemens A.Ş.)'nın katılımıyla 30 Kasım 2011 Çarşamba günü saat 13:30-15:30 arasında Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda "Ulusal Şebekeler ve Endüstriyel Tesislerde Yaşanan Problemler ve Gerçekleştirilen Güç Sistemleri Analizleri" konulu seminer gerçekleştirilmiştir.

Elektrik Tesislerinde Kompanzasyonun Önemi ve Uygulamalar

12 Ekim 2011 Çarşamba günü saat 14:00-16:00 arasında Bölüm Amfi-I salonunda Grup Ar-Ge firmasının katılımıyla "Elektrik Tesislerinde Kompanzasyonun Önemi ve Uygulamalar" konulu seminer gerçekleştirilmiştir. Seminer kapsamında Elektrik Müh.İlker OLGUN "Kompanzasyon Sistemleri", Elektrik Müh. Hüseyin OKUTAN "AG SVC Sistemleri", AR-GE Bölüm Koordinatörü Güner DEMİR "Kompanzasyon Uygulamaları", Yazılım Müh. Mehmet Şamil ÇELİK "Uzaktan Enerji İzleme Sistemleri" hakkında bilgiler vermiştir.

EUAMagna ChartaBatı Karadeniz Üniversiteleri Birliği

© Kocaeli Üniversitesi - Mühendislik Fakültesi - Elektrik Mühendisliği Bölümü
Umuttepe Yerleşkesi
41380, Kocaeli
Tel: +90 (262) 303 34 90